LJUBLJANA ART WEEKEND

MAY 23 — 25, 2025


NEDELJA

25/05/2025

Program še ni končen in se nenehno posodablja – spremljajte naše novice!


12.00

Vodstvo po razstavi
Dež bo
Skupinska razstava
Umetnice_ki: Eva Garibaldi, Hana Podvršič, Beti Frim, Ajda Podgorelec
Kurira: Špela Pečjak, Urška Kleindienst, Olja Simčič Jerele

@DobraVaga, Adamič-Lundrovo nabrežje 5

Vodstvo s kuratorkami Špelo Pečjak, Urško Kleindienst in Oljo Simčič Jerele.


12.00

Branje del
Tjaša Škorjanc: Odsevi krize dotika v sodobni umetnosti: haptična relacijskost kot govorica objekta


@Mala galerija BS, Slovenska cesta 35

Predstavitev bo razgrnila primer umetniškega naslavljanja sodobne “krize dotika,” katere pomembna stranica je uveriženost v nečas/neprostor spletnega okolja. Številna umetniška preizpraševanja koncepta “površine” napotujejo na pogoje v in zunaj polja sodobne institucije umetnosti, ki slednjo razpirajo kot privilegirano mesto potujevanja - že samega po sebi ambivaletnega - čuta dotika, ki je pripet na pojem površine. Kot njena ključna zmožnost, kot dinamično načelo nekakšne horizontalne transcendence, dotik prehranjuje relacijsko razsežnost površine, kot golo onto-fenomenološko načelo pa to relacijskost razširja na polje sinestetičnega, kjer se je moč dotakniti z vsemi čuti. 

Teme, ki jih bo avtorica obravnavala na podlagi izbranih slovenskih umetniških delih so: Kakšna je vizualno-konceptualna govorica umetniškega objekta, ki deluje kot dotik, odlepljen od nosilca? Kakšna je funkcija osamitve in simbolizacije nečesa, kar sicer ne more delovati onstran relacijskega ali (protetiziranega) korporealnega? Kako je lahko haptična poroznost prenešena v obnebje (zaključenega) objekta in kako je izpeljana inverzija optičnega (Pogleda) in haptičnega (Dotika)?

Tjaša Škorjanc je mlada raziskovalka na področju filozofije. Kot mnogo teoretikov_čark, ki vprašanja svojega poklicnega zanimanja črpajo iz lastnih biografskih krajin, tudi njene teme raziskovanja izhajajo iz osrednjih osebnih antagonizmov: dotik, telo, premiki (ali nomadstvo), ženskost, svetost. 

Dogodek gosti Šum, ljubljanska platforma, ki v različnih formatih ustvarja vsebine na področju teorije-fikcije in sodobne umetnosti. Redno sodeluje z umetnostnimi institucijami, pri čemer se na razstavne projekte ali raziskovalne teme odziva s posebnimi tematskimi številkami tiskane publikacije in dogodki in s tem stremi k prispevku širšega diskurza o tematikah. Srečanje se odvija v sklopu Šumove serije pogovorov, ki obravnavajo, reflektirajo in skušajo na novo kontekstualizirati izbrana dela sodobne umetnosti. 


16.30 

Vodstvo po razstavi v slovenščini
Aïda Muluneh: Na robu pretekle prihodnosti
Samostojna razstava

@Galerija Jakopič, Slovenska cesta 9

Vabljeni, da se nam pridružite na rednem nedeljskem vodstvu po razstavi sodobne etiopske umetnice, fotografinje, fotoreporterke in pedagoginje Aïde Muluneh z naslovom Na robu pretekle prihodnosti.  

Razstava predstavlja najizrazitejše serije Aïde Muluneh iz zadnjega desetletja. Fotografije odlikujejo živahne barve, simbolične kompozicije in večplastno pripovedovanje zgodb. Ustvarjalka je ukoreninjena v svoji etiopski dediščini in hkrati v globalnih izkušnjah, njena dela združujejo tradicionalno afriško telesno poslikavo z vplivi filma, slikarstva in fotoreporterstva. Vsaka fotografija je skrbno zasnovana, da izzove razmislek in preseže meje običajne dokumentarne ali umetniške fotografije.

Brezplačno za udeležence Ljubljana Art Weekenda 2025. Prijave niso potrebne. 


19.00–20.00 

Instalacija
Ivan Loboda: Kamniti spalec


@Prostor za umetnost NÓT, Vodnikov trg 5a

Video instalacija je navdihnjena z istoimensko zbirko Maka Dizdarja, v kateri posebno mesto zavzemajo stečki. Umetniško delo obiskovalce potopi v kontemplativen prostor, v katerem besede, vklesane na masiven betonski nagrobnik, oživijo in postanejo nosilke zgodb o ljubezni, izgubi in eksistencialnih premislekih. 

6-minutni video se predvaja večkrat zapored. Število obiskovalcev je omejeno zaradi kapacitete prostora, vendar ni potrebna predhodna prijava.